חשיבה יצירתית בימי קורונה

קורנה

חשיבה יצירתית בימי הקורונה

נגיף הקורונה כבר איתנו מספר חודשים. כמו בכל תקופה של מגיפה או אסון כמו בתקופת הקורונה,
החשיבה היצירתית פורחת ועוזרת לנו להתמודד עם המצב החדש.
בכתבה זו אסקור את הרעיונות והפתרונות היצירתיים שהתפתחו בעקבות הקורונה.

אפליקציית זום

מי היה מאמין לפני פרוץ הקורונה שהחיים שלנו יעברו להיות בזום…
עד לפרוץ המגיפה, חברת זום וידאו קומיונייקישנס הייתה עוד אחת מאותם חברות שפיתחו אפליקציית שיחות ועידה. עם פרוץ המגיפה היא הפכה לאפליקציה מובילה בתחומה, אין אדם שלא הוריד את האפליקציה ו/או השתמש בה – מלימוד מקוון במערכת החינוך, הרצאות, הופעות, חתונות, לוויות, דייטים, שיעורי ספורט, אירועים חברתיים ומשפחתיים ואף ארוחות חג עם סבא וסבתא. האפליקציה על שימושיה כנראה תישאר איתנו גם לאחר סיום המשבר.  

התאמת קווי יצור לצרכים המשתנים

לא מעט חברות יצרניות התאימו את קווי היצור לדרישות השוק ופיתחו מוצרים חדשים על מנת לגשר על הפער או החוסר במוצרים אלו בשוק.  היכולת של החברות להתאים את עצמם לצרכים המשתנים מאפשרת להם להמשיך לתפקד ולשרוד גם בתקופה של חוסר ודאות.
חברת סודה סטרים, שבימים כתיקונם מייצרת מערכות שתיה למים מוגזים, הפכה ליצרנית של מכונות הנשמה! מהנדסי החברה התאימו את מנוע מכונת השתייה למנוע מכונת הנשמה.
חברת כתר פלסטיק, שמתמחה ביצור מוצרי פלסטיק, התאימה אחד מקווי היצור ליצור מסיכות מיגון שקופות רב פעמיות. חברות פלסטיק נוספות ייצרו מחיצות מיגון שקופות אשר משמשות בכל עסק נותן שירות: בנקים, משרדים, מסעדות ועוד. חברות נוספות ייצרו מסיכות בד, חליפות מגן וכפפות כדי לספק את החוסר והצורך הרב שנוצר בשוק וכנ"ל גם חברות קוסמטיקה שיצרו את נוזל האלכוג'ל.

חתונות ולוויות בימי קורונה

אם היו אומרים לחתן ולכלה שהחתונה תהייה חתונה מצומצמת של משפחה גרעינית כנראה שהם היו מסתכלים עליך כאילו נפלת על הראש. מה לעשות שעל פי היהדות לא דוחים חתונה שנקבעה ונוסיף לזה סגר… אז בלית ברירה חתונה משפחתית היא כבר לא מילה גסה. חתונה של משפחה גרעינית ויתר האורחים מצטרפים בזום הפכה כבר לדבר שבשגרה. הגדילו לעשות אלו שערכו את החתונות בכיכר העיר שהאורחים מפוזרים מסביב לכיכר או בחניית הבניין שהאורחים עומדים במרפסות השכנים וצופים באירוע ממעל…

אירועי הלוויה גם הם הותאמו למצב והפכו להיות אירוע מצומצם שמשודר בזום. הגדילו לעשות בניו-יורק שבמקום שהקהל יבוא לחלוק כבוד אחרון למת, רכב הלוויות נסע ברחובות השכונה והאנשים יצאו מבתיהם ונפרדו מקרוב המשפחה.

משלוחים זה לא מילה גסה

חברת Wolt, אשר בימים כתיקונם סיפקה משלוחי ארוחות ממסעדות למשרדי חברות ההייטק הפכה להיות בימי הקורונה לחברה המפיצה את אותו השירות גם לקהל הפרטי, מה שהפך אותה לחברה מובילה בתחום ומזוהה עם התקופה. אותם שליחים על קטנועים ואופנים חשמליות, לבושים בבגדים הכחולים או הכתומים, נראו בכל פינה בעיר. השמועה אומרת שגם מוצרי "טבק" למיניהם שונעו באמצעות אותם שליחים…

דייטים בימי קורונה

עולם הדייטים גם עבר שינוי לאור חוסר היכולת להיפגש בימי הסגר. מפגשי דייט בזום הם ברור מאליו אך אינם מהווים תחליף למפגש ישיר בן בני הזוג. היצירתיים שביניהם קבעו דייטים בין מדפי המוצרים בסופר או תוך כדי צעידה ספורטיבית בפארק, בהצלחה.

דרייב-אין

הדרייב אין שהיה מאוד פופולרי בשנות ה-70 וה-80 חזר ל"אופנה" כתוצאה מהמצב החדש. אירועים שונים החל מהקרנת סרטים, מופעי מוזיקה, מסיבות סיום של בתי הספר נערכו ברחבי המדינה כאשר הקהל יושב  ב"קפסולה" בתוך הרכב.

גדג'טים לימי קורונה  

בימי משבר "נולדים" מוצרים יצירתיים לתמוך במצב החדש ולהקל על חיינו. להלן מספר דוגמאות:

  מסיכה שקופה מותאמת לצרכי אנשים כבדי שמיעה אשר צריכים לראות ולקרוא שפתיים.
חברות פיתחו מסיכות ממותגות עם אמרות שפר או במגוון צבעים.
(מזכיר את הכיסויים לערכות אב"כ שפותחו בתקופת מלחמת המפרץ)
צמיד אלכוג'ל – מאפשר ללכת עם אלכוג'ל בכל זמן.   
   
מחזיק מפתחות חכם המאפשר ללחוץ על מתגים וגם למשוך את ידית הדלת ללא מגע ישיר.

תירוצים לתנועה בסגר

הראש היהודי ממציא שלל תירוצים לאפשר תנועה בסגר, להלן מיטב הציטוטים:

  • "הלכנו להביא אוכל להורים" אמרו בני זוג שהציגו שלל סירים, אך בבדיקה נמצאו ריקים…
  • אב ושלושת ילדיו, "נוסעים לקנות סוכה" אז למה גם הילדים – "שיעזרו לבחור קישוטים"…
  • "אני מסיע את הרכב לגרושתי", אבל בת.ז. רשום שאתה נשוי… – "רק נפרדנו לאחרונה"…
  • "אני חוזר מבית מרקחת"… אז למה בשקית יש בורקס… "זה נוגדי דיכאון"…

לסיכום, מצב הקורונה עדין לא ברור אך מה שברור הוא שבלי חשיבה יצירתית יהיה קשה לעבור את התקופה.

הכותב – ערן בליזובסקי, מרצה בחשיבה יצירתית, מעביר הרצאות לחברות וארגונים, בימי עיון וכנסים, העשרה לעובדים ומנהלים, ישיבות הנהלה, הרמת כוסית לחג, חוגי בית ועוד.

לאתר הבית:  www.magic4business.co.il
פייסבוק:   www.facebook.com/blizovsky.eran

דילוג לתוכן