חשיבה יצירתית בספורט

חשיבה יצירתית בספורט – לקראת אולימפיאדת בייג'ין

ממש לפני יריית הפתיחה של אלימפיאדת בייג'ין, הקרב היצרי על מקום בפודיום נערך דווקא מאחורי הקלעים. הספורטאים יילחמו על מדליות הזהב, החברות יסתפקו בכסף…אבל בהרבה כסף. מייטב המוחות בחברות יצרני ציוד הספורט עובדים כבר זמן רב על פיתוח מוצרים אשר יגרמו לספורטאים לקצץ מספר שניות בריצה, או לקפוץ גבוה יותר או לשחות מהר יותר. חברות יצרני הציוד מביאות טכנולוגיות מתחומים שונים וחומרים מתקדמים לטובת פיתוח המוצרים והבאת הספורטאים לקצה גבול היכולת.

להלן מספר דוגמאות לפיתוחים האחרונים אשר יוצגו באולימפיאדת בייג'ין:

בגד הים של ספידו

החברה השיקה בגד ים המכסה את כל הגוף. בגד הים פותח ע"פ טכנולוגיה שפותחה בנאס"א ונקראת "חיפוי שחור" הדוחסת את הגוף בכח הגדול פי שבעים מאשר בגד הים הסטנדרטי מנילון. החליפה "מקטינה" את השחיין והופכת אותו ל"חלק" יותר ואוירודינמי.

נעלי הריצה של נייקי – נעלי ה- Flywire בנויות משלד דקיק העשוי מחוטים אוורירים ומתוחכמים המחוברים לבד כותנה דקיק ביותר המעניק להן את צורתם – כסנדל רומי מעידן החלל. משקל הנעל – 67 גרם לזוג! הנעל פשוטה, מהירה וזולה לייצור.

נעלי האבקות של נייקי

במהלך קרב טאי-קוואן-דו, על השופטים להכיר במהלומה כדי שהאתלט יזכה בנקודה. דרך אחת לעורר רושם אצל השופטים היא בעיטה חזקה כל כך במתחרה עד שהשופטים שומעים את קול החבטה. חברת נייקי ניסתה עשרים סוגי עור שונים בנסיון לבדוק מי הרועש ביותר ואותו הרכיבה על הנעל.

אדידס פונה שמאלה

חברת אדידס פיתחה עבור מדליסט הזהב במרוץ ל- 400 מטר נעליים בשם Lone Star. יחודה של הנעל שהיא נוטה שמאלה. בשל צורת המסלול האלפטי ובאין פניות ימינה, הנעל מספקת הינע שמאלה.

שקוף שזה פומה

חברת פומה הסירה שכבה אמצעית מהנעל כדי להסיר חלק ממשקל הנעל. על מנת לשמור על המראה הסטייליסטי הפכה סוליית הנעל לשקופה.

ווסט הפלאים

הווסט של חברת נייקי עוצב במעבדת המחקר של החברה, שמצאה שביצועי האתלט יורדים ככל שחום גופו עולה ומגיע ל-39 מעלות. הווסט בצבע מטאלי, עשוי מפלסטיק ומנעלי ריצה ממוחזרות ובנוי להאטת עלית טמפרטורת חום הגוף לפני התחרויות. הווסט ממולא במים ומוקפא במהלך הלילה, הספורטאי לובש אותו כשעה לפני פתיחת האירוע על מנת לשמור על חום גוף נמוך.

מה בין הפיתוחים הנ"ל וחשיבה יצירתית?

אחד העקרונות בחשיבה יצירתית הינה שימוש בעקרונות מתחום אחד להעצמה או שיפור בתחום אחר. מהנדסי החברות משתמשים בטכנולוגיה וחומרים מתחום החלל או התעופה, חומרים חזקים מאוד אך גם קלים מאוד ובעזרתם מגיעים לתוצאות מדהימות. אחד מאתלטי הניסוי בנעלים החדשות של חברת נייקי העיד לאחר שרץ באב טיפוס – "הרגשתי כאלו אני רץ בעירום, כאילו הפקקים בסוליית הנעלים צמחו מתוך כפות הרגליים".

בהרצאה שלי – "חשיבה יצירתית בעסקים" נבחן עקרונות נוספות של החשיבה היצירתית וכיצד ניתן ליישם אותה בחיי היום-יום.

הנתונים לכתבה נלקחו מתוך מספר כתבות שפורסמו לאחרונה בעיתון "גלובס" ועיתון "מעריב".

הכותב – ערן בליזובסקי, מרצה בחשיבה יצירתית, מעביר הרצאות לחברות וארגונים, בימי עיון וכנסים, העשרה לעובדים ומנהלים, ישיבות הנהלה, הרמת כוסית לחג, חוגי בית ועוד.

לאתר הבית: www.magic4business.co.il
פייסבוק: www.facebook.com/blizovsky.eran

דילוג לתוכן